Na Scuk.cz najdete pouze prověřené malé a střední lokální farmáře a výrobce, které s radostí podporujeme v jejich dalším rozvoji. V sortimentu najdete dle sezóny vše od ovoce a zeleniny přes maso a mléčné výrobky až po marmelády a vína nebo kávu. Pokud produkt není lokální, tak je rozhodně od ověřeného zdroje s jasným původem.
Kraj Vysočina, Netín
Máme nejširší záběr v chování hospodářských zvířat - krávy na mléko, hovězí na maso, kuřecí na maso. Jsme jedna z mála farem, která dává na internet videa a fotky z farmy a výroby.
Více o výrobciO nás
Farma rodiny Němcovy vychází z nejstarší tradice českého venkova, aby svým zákazníkům nabídla to nejlepší, co nám naše zem dává.
Naše farma klade důraz na kvalitu a nejmodernější technologie, které se zde spojují se staletými zkušenostmi a dovednostmi selského stavu.
Farma rodiny Němcovy byla založena v roce 1991. Začala hospodařit na dvaceti hektarech půdy a s dvanácti kusy skotu. Již následující rok se farma rozšířila o nové hospodářské objekty. V současné době naše farma hospodaří na téměř sto šedesáti hektarech zemědělské půdy a v našich stájích najdete sto padesát toho nejlepšího hovězího dobytka.
Farma rodiny Němcovy patří mezi nejlepší podniky zaměřené na zpracování mléčných produktů i proto, že se nachází v ekologicky nejčistší oblasti České republiky - Českomoravské vrchovině. Tato krajina dává svou rozmanitostí, podhorským charakterem, řídkým osídlením a panenskou přírodou ty nejlepší podmínky pro chov skotu.
V současnosti produkujeme 400 000 l mléka ročně. Nepoužíváme krmiva GMO a naše mléko je obohacené o omega-3 mastně nenasycené kyseliny. Můžete se také přijet podívat na naši farmu, jak zde hospodaříme. Nahlédněte do našeho chlíva a ochutnejte farmářské produkty v naší prodejně.
Mezi hlavní zásady farmy patří hospodařit s respektem k životnímu prostředí.
S každým zakoupeným výrobkem farmy Němcových podporujete životní pohodu jejich zvířat.
Od roku 2007 farma zpracovává mléko ve vlastní mini-mlékárně. Zabývá se převážně výrobou bílých jogurtů a sýrů. Některé produkty získaly ocenění Regionální produkt Vysočiny.
Když jsme se rozhodovali, na jaké skupiny mléčných výrobků se zaměřit, uvědomili jsme si, jak málo kvalitních produktů náš trh zastupují výrobky s pro-biotickými kulturami - jogurty, pro-biotické nápoje. Proto jsme se rozhodli vyrábět a dodávat na náš trh právě tyto kvalitní české výrobky. Jako doplněk k těmto produktům vyrábíme i velmi kvalitní Farmářský tvaroh, sýry a další dobroty.
Používáme výhradně kravské mléko a kultury, které jsou zapotřebí k tomu, aby z mléka byl kvalitní výrobek: jogurt (laktobacilus bulgaris), tvaroh, sýry, pro-biotický nápoj. Naši zákazníci mají možnost navštívit naši farmu a prohlédnout si její prostory. Mohou tak nahlédnout do zákulisí výroby těch nejkvalitnějších potravin.
O našich kravičkách - mléčných dojnicích
Kde dojnice tráví čas
Dojnice se u nás mají dobře
Jak přistupujeme k reprodukci
Dožití a porážka našich dojnic
Kromě mléka a mléčných výrobků se zaměřujeme i na produkci živočišnou. V naší nabídce tak můžete najít vynikající farmářské kuřecí a hovězí maso.
O naší drůbeži
Kde drůbež tráví čas
Zvířata se u nás mají dobře
Jak přistupujeme k reprodukci
Dožití a porážka naší drůbeže
Jak se u nás žije našim býkům? Jak je uvedeno výše, tak kravičky chováme primárně na mléko. Naše býky naopak chováme pro to nejchutnější hovězí maso.
O našem skotu
Kde zvířata tráví čas
Zvířata se u nás mají opravdu dobře
Reprodukce a porážka našich býků
Dodržujeme zásady welfare
V naší nabídce naleznete i králičí a vepřové maso. Králíky ani vepře sami nechováme.
Po našich dodavatelích králičího a vepřového masa vyžadujeme dodržování zásad welfare.
Středočeský kraj, Sedlčany
Moderní welfare chov, kde má drůbež delší dobu výkrmu a o 30 % více životního prostoru než nařizuje legislativa.
Více o výrobciO nás
V Sedlčanech Na Červeném Hrádku jsme v roce 2020 postavili novou halu pro chov kuřat, abychom vám mohli nabídnout kvalitu, která není v České republice často dostupná. Naše kuřata rostou min. 55 dnů, mají režim dne a noci a jsou krmena krmivem bez GMO.
Důležitým aspektem je fakt, že jsou kuřata chována eticky, což se významně podílí na jejich výjimečné chuti a kvalitě masa. Porážka je přímo na farmě a kuřata tak nejsou vystavována stresu během transportu, jak tomu často bývá.
Kromě kuřat chováme na farmě také krůty, takže vám můžeme nabídnout i kvalitní krůtí maso.
Nezbývá, než naše produkty ochutnat a o kvalitě se přesvědčit u vás doma.
O naší drůbeži
Kde drůbež tráví čas
Zvířata se u nás mají dobře
Jak přistupujeme k reprodukci
Dožití a porážka naší drůbeže
O našich slepičkách a vajíčkách
Nosnice se mají dobře
Čím se slepičky živí
Jak přistupujeme k reprodukci a dožití
Dodržujeme zásady welfare.
Středočeský kraj, Dobříš
Na Dobříšsku, konkrétně v osadě Chaloupky-Ouběnice, vznikla v roce 2005 z popudu Martina Kozohorskéhoa jeho rodiny jelení farma, která se stala jejich velkým splněným přáním.
Více o výrobciO nás
Na Dobříšsku, konkrétně v osadě Chaloupky-Ouběnice, vznikla v roce 2005 z popudu Martina Kozohorského a jeho rodiny jelení farma, která se stala jejich velkým splněným přáním. Na deseti hektarech trvalých travních porostů a skalních pískovcových seskupení s lesním porostem tehdy našli svůj domov dva maďarští jeleni a osm laní, které pan Kozohorský přivezl z „oboro-farmy“ Boszenfa na maďarsko-chorvatských hranicích.
Hlavním cílem naší farmy bylo od počátku zejména produkce plemenného materiálu, a to jak maďarských jelenů, tak muflonů. Přibyli k nim i daňci, jelenec viržinský a kozorožec alpský, kteří postupně zdejší chov rozšířili ,a tak nyní tvoří stádo zhruba stovka zvířat. Plemenný materiál putoval zpočátku hlavně jak na nově založené tuzemské farmy, tak i na ty dříve vzniklé pro zlepšení chovů. Dnes, kdy je již trh poměrně zasycen, obchoduje Martin Kozohorský i se zahraničím, a to hlavně Slovenskem, Maďarskem, ale i Litvou či Běloruskem.
S postupným navýšením obhospodařované výměry, která dnes činí celkem 46 hektarů, z nichž 22 je v režimu konvenčního zemědělství (jelenovité u nás nelze chovat v ekologickém režimu) a 24 v režimu ekologického, přibylo na farmu postupně i stádo masného skotu, a také ovcí. V případě masného skotu jde o jedince plemene galloway, aberdeen angus a také limousinských kříženců o celkovém počtu třiceti kusů. U ovcí jsou zastoupena plemena texel, suffolk, kříženky německých černohlavých a charolais, ale i velmi atraktivní a u nás nepříliš početně zastoupené ovce vřesové. Začali jsme u nás také chovat bizony. Bizoni žijí na naší farmě společně s jeleny a dalšími zvířaty, k dispozici mají naše lesy. Mají tedy přirozenou potravu a dokrmujeme je stejně jako ostatní zvířata dle potřeby BIO krmivy. Bizon má stejnou evidenci jako hovězí. Prvního bizona jsme odkoupili ve věku cca 3 let a další 1,5 roku chovali na naší farmě. Chystáme se bizony rozšířit a chovat ve větším.
Časem vyvstala otázka, jak nejlépe uplatnit hovězí maso, ale i maso farmové zvěře (zejména daňků), kterou nelze využívat jako plemenný materiál. V cestě nám stála celá řada legislativních nařízení. Rozhodl jsem se proto, že je nejvyšší čas na změnu. Tou se v červnu roku 2015 stal nově zahájený provoz jatek a bourárny, určených k porážce a zpracování masa skotu, ovcí, farmové, ale i divoké zvěře, a to i s možností ekologické certifikace. Nechal jsem toto zpracovatelské zařízení vystavět v objektu bývalého statku v Ouběnicích, kde společně s manželkou provozujeme již mnoho let velkoobchod zeleniny, který je v poslední době zaměřen především na loupání mrkve a brambor.
Na ouběnických jatkách je porážena a zpracovávána produkce nejen z místní farmy, ale na základě poptávky odběratelů vykupuje pan Kozohorský zvířata i z jiných hospodářství, zejména ovce a jehňata z Vaněčkova statku v Čelině a masný skot z ekologické farmy v Nýrsku. Možnost porážky a zpracování zde využívají i další chovatelé z asi patnácti okolních farem, ale i myslivci.
Naší produkci dodáváme zejména do restaurací a řeznictví, a to jak tady na Dobříšsku, tak i do Prahy a okolí. Pro vakuované maso se naučili jezdit zákazníci i přímo na farmu, tímto způsobem prodáme asi 10 % z celkového objemu.
Zákazníci mají u některých druhů masa možnost výběru z konvenčního či ekologického chovu, v nabídce je rovněž některými odběrateli žádané stařené maso. Jde o kvalitní vyzrálé maso, které necháváme 21 dní v chladicím boxu ve čtvrtích v procesu suchého zrání, a to při teplotě 0 až 2 °C a 70% vlhkosti. Postupně tak zvyšuje svou křehkost a vaznost vody, kuchyňská úprava je potom snazší a s menší ztrátou hmotnosti.
Vznik zdejší v podstatě modelové farmy, kam se velmi rády sjíždí i nejrůznější zahraniční exkurze, aby si kromě kvalitního plemenného materiálu prohlédly i navazující zpracování a prodej masa, velmi vítá i členská organizace ASZ ČR - Asociace farmových chovů jelenovitých, jejímž jsme členem.
Z ryb je u nás chován pstruh duhový, kapr a štika, a to v přírodních podmínkách. Pstruhy vykupujeme ve velikosti cca 10 cm ze sádek, kapry o váze cca 1-1,5 kg a štiky o váze 0,5 kg, a následně chováme v potoce na naší farmě (plocha je cca 4 000 m²) ve vodě, která přitéká z lesa. Jsou krmeni přírodním krmením.
Porážka probíhá v den expedice. Usmrcování probíhá na jatkách porážkou povolenou veterinárním zákonem.
Občas také máme v nabídce maso z divokých prasat, která jsou lovena v okolních lesích.
Nadšení do chovu jelenovitých v době, kdy nám v naší republice nebylo vůbec přáno, ochota pomáhat v zakládání chovů i ostatním zájemcům a dotažení záměru zpracování a prodeje masa přímo z farmy i přes celou řadu byrokratických překážek nám přineslo zisk čtvrtého místa v soutěži Farma roku 2019.
O našich zvířatech
Kde zvířata tráví čas
Zvířata se u nás mají opravdu dobře
Reprodukce a porážka našich zvířat
Dodržujeme zásady welfare
Hlavní město Praha, Praha 4
Icelandic fish je česká společnost, která si zakládá na transparentnosti a udržitelnosti v rybím průmyslu. Od vstupu na trh jsme certifikování na MSC/ASC a BIO.
Více o výrobciIcelandic Fish je česká společnost založená v roce 2016 v srdci Evropy – v Praze. Jsme nadšení pro kvalitní ryby a mořské plody, proto dovážíme do střední a východní Evropy čerstvé ryby z Islandu. Islandské moře patří k nejčistším v celé Evropě díky absenci průmyslu na ostrově. Máme kontrolu nad celým řetězcem přímo z moře na talíř. Islandská ryba je kvalitní produkt. Ryby jsou loveny udržitelným způsobem, zpracovány podle nejvyšších standardů. To je důvod, proč jsou islandské ryby oblíbené mezi lidmi po celém světě. Lahodné, přirozené, udržitelné a divoké islandské ryby jsou lákavou pochoutkou. Rybolov je neodmyslitelnou součástí islandské historie a dědictví. Úcta k oceánu a jeho dary jsou hluboce zakořeněny v islandské kultuře a odpovědné řízení mořských zdrojů má pro národ zásadní význam.
Kromě ryb s certifikací ASC a MSC máme i BIO lososa.
MSC CERTIFIKACE
Modré označení MSC se vztahuje pouze na volně žijící (divoké) ryby nebo mořské plody z lovišť, která byla certifikována podle MSC Fisheries Standard, což je soubor požadavků pro udržitelný rybolov. Ryby a mořské plody s tímto modrým štítkem pocházejí z rybolovu, který byl nezávisle posouzen z hlediska jeho dopadů na populace volně žijících ryb a ekosystémy, kterých jsou součástí.
V celém dodavatelském řetězci jsou certifikované produkty MSC odděleny od necertifikovaných. Mořské plody s certifikací MSC jsou přesně označeny. MSC certifikace je proces nezávislý, ověřitelný a založený na vědě. Někdy může trvat roky usilovné práce, než může rybolov získat certifikaci MSC. I když rybářství získá certifikaci, je to pouze začátek cesty. Hodnotitelé každoročně vypracovávají zprávy, aby zkontrolovali pokrok a každých pět let znovu posoudili rybolov.
Získání certifikace MSC
Certifikaci MSC mohou získat pouze farmy a společnosti, které loví pouze zdravé populace ryb. Musí u nich být dobře hlídáno a sledováno, aby bylo možné populace lovit dlouhodobě. A samozřejmě musí být minimalizován jejich dopad na jiné druhy a širší ekosystém.
ASC CERTIFIKACE
ASC je přední světový certifikační systém pro chovné mořské ryby a plody – známý jako akvakultura – a označení ASC se objevuje pouze na potravinách z farem, které byly nezávisle posouzeny a certifikovány jako ekologicky a sociálně odpovědné. Akvakultura produkuje více než polovinu mořských ryb konzumovaných po celém světě a v budoucnu bude životně důležitá pro poskytování zdravých a cenově dostupných bílkovin pro rychle rostoucí světovou populaci. Ale jako každá výroba potravin má dopady a musí být prováděna zodpovědně. ASC vyvíjí a spravuje nejpřísnější standardy v oboru. Tyto normy zahrnují stovky požadavků pokrývajících potenciální dopady akvakultury – včetně kvality vody, odpovědného získávání krmiva, prevence nemocí, dobrých životních podmínek zvířat, spravedlivého zacházení a platů pracovníků a udržování pozitivních vztahů se sousedními komunitami.
Získání certifikace ASC
Aby farma získala certifikaci ASC, je hodnocena nezávislou organizací podle každého jednotlivého požadavku v příslušné normě. Pokud projde auditem, mohou se mořské plody z farmy prodávat s logem ASC, což spotřebitelům umožňuje odměnit tyto zodpovědné farmáře nákupem jejich produktů. Spolupracuje se s partnery napříč průmyslem, ekologickou a vědeckou komunitou i mimo ni – všechny normy a aktualizace programů jsou vyvíjeny s pomocí nevládních organizací, akademiků, farmářů, maloobchodníků a dalších odborníků, a jsou předmětem veřejné konzultace. V rámci poslání zvyšovat standardy v celém odvětví i mimo něj se pracuje také na samostatných projektech se zaměřením na konkrétní problémy, včetně programů zlepšování pro malé výrobce a výzkumných projektů.
Proč je certifikace rybolovu potřeba?
Nadměrný rybolov je vážnou hrozbou pro naše oceány. Odhaduje se, že více než třetina populací ryb je lovena na neudržitelné úrovni. Nadměrný rybolov je řízen několika faktory, které zhorší stav našich oceánů, pokud s nimi něco neuděláme. Mořské ryby již patří mezi nejobchodovanější potravinové komodity na světě a poptávka po nich roste s tím, jak roste světová populace. Účinky nadměrného rybolovu se zhoršují změnou klimatu, která mění mořské ekosystémy a stanoviště, na kterých jsou ryby závislé. Například v severovýchodním Atlantiku se populace makrel přesouvají na sever, protože teplota moře stoupá. Škodlivé dotace na rybolov mohou také přispět k nadměrnému rybolovu a jsou něčím, o čem se MSC domnívá, že je třeba je odstranit. Výzkumy ukazují, že udržitelně spravované populace ryb jsou z dlouhodobého hlediska produktivnější, což má za následek „výhru“ pro oceány i pro nás. Miliony lidí na celém světě spoléhají na mořské ryby jako na životně důležitý zdroj bílkovin pro jejich živobytí.
Které rybolovné oblasti nelze certifikovat?
Jihomoravský kraj, Mutěnice
Farmy Čerstvě utrženo najdete v Kostelci na Hané, Smržicích, Mutěnicích, Velkých Němčicích, Hovoranech, Postoupkách, Velkých Bílovicích a Skrýšově.
Více o výrobciČerstvě utrženo vzniklo začátkem roku 2017 s vizí vrátit na české stoly poctivé, čerstvé a především lokální ovoce a zeleninu. Pěstujeme cherry rajčata a Nelinka, velká rajčata Karkulka, papriku Pepina, okurky Hugo, borůvky, maliny a jahody.
Díky moderním technologiím dokáží zkušení farmáři z Čerstvě utrženo v hydroponických sklenících a fóliovnících, s ohledem na životní prostředí, zajistit zelenině a ovoci po celý rok ideální podmínky pro růst. Navíc díky udržitelnému způsobu pěstování a využití přirozené biologické ochrany bez použití pesticidů. Celoročně si tedy můžeme dopřávat lokálně pěstovaná rajčata, papriky a okurky s pravou, svěží chutí, na kterou si všichni pamatujeme z dětství. V sezóně se můžeme navíc těšit na sladké borůvky, maliny a jahody, které se výborně hodí do koláčů, smoothie, na snídaně s palačinkami či jogurtem, nebo jen tak – každý den pár kousků pro zdraví.
Ovoce a zelenina od Čerstvě utrženo se sbírá každý den čerstvá a v optimální fázi zralosti. Nemusí tedy dozrávat v ochranných atmosférách, jak tomu často bývá u produktů dovezených ze zahraničí.
Značka Čerstvě utrženo je tak pro zákazníky garancí kvality a lokálního původu. Navíc se ke svojí oblíbené odrůdě mohou vždy opakovaně vracet a bez problémů ji v záplavě ostatních produktů najít.